All Recipients

Internal and external award recipients, 2010-present

* Note: This page is in progress

2016-17

Beinecke Scholarship

  • Mallory Carnes (‘18C), Chinese Literature and Language; Music Performance

Bobby Jones Fellowship

  • Lamija Grbic' ('17C), Sociology; Philosophy

Bobby Jones Scholarship

  • Jason Ehrenzeller (‘17C), Spanish; International Studies
  • Jhénelle Elder (‘17C), Neuroscience and Behavioral Biology
  • Julianna Joss (‘17C), Political Science; Dance and Movement Studies
  • Ekaterina Koposova (‘17C), Art History

Carnegie Junior Fellows Program

  • Kathryn Taylor (‘17C), International Studies; Computer Science

Charles E. Shepard Scholarship

  • Samuel Budnyk (‘17C), Comparative Literature; Music
  • Nanyu Chen ('15Ox ‘17C), Economics & Mathematics
  • Samantha Frischling (‘17C), Music; Psychology
  • Zachary Issenberg (‘17C), English & Creative Writing; Comparative Literature
  • Hyun Ki Kim (‘17C), Economics & Mathematics
  • Catherine Labiran (‘16C), Psychology
  • Kate Moran (‘15C), Middle Eastern & South Asian Studies
  • Kevin Park (‘16C), Mathematics

Fulbright English Teaching Assistantship

  • Preston Adhikari (‘17C), Neuroscience & Behavioral Biology (South Korea)
  • Sarah Hesse (‘17C), Anthropology & Human Biology; German Studies (Germany)
  • Emma Reidy (‘17C), Linguistics; Spanish (Argentina)
  • Isabelle Saldana (‘17C), Interdisciplinary Studies in Society and Culture (India)
  • Alfredo Torres (‘17C), Linguistics; International Studies (Israel)
  • Wanting Ye (‘17B), Operations Management; Human Health (Malaysia)

Fulbright Research/ Study Grant

  • Morika Hensley  (‘16C; '17G), Environmental Sciences (India)
  • Thomas McGlade (‘17C), History (Brazil)

Luce Scholars Program

  • Kadiata Sy (‘15C), Political Sciences; Middle Eastern & South Asian Studies

Marshall Scholarship

  • Noam Kantor ('17C; '17G), Mathematics
  • Emilia Truluck ('16C), Middle Eastern & South Asian Studies; Women's, Gender & Sexuality Studies

Sam Bredow Memorial Fund Award

  • Orit Cohen (‘19C), International Studies; Creative Writing
  • Talia Green (‘19C), English & Creative Writing
  • David Kulp (‘20C), Undeclared
  • Jessica Nooriel (‘18N), Nursing

Schwarzman Scholarship

  • Caiwei Huang ('17C; '17G), Political Science
  • Zihao Zhang ('16B), Business Administration; Mathematics & Economics

Sonny Carter Scholarship

  • Gabrielle Stravach (‘18C), Neuroscience & Behavioral Biology

Truman Scholarship

  • Chelsea Jackson ('18C), Political Science

Udall Scholarship

  • Jamani Montague ('16Ox; '18C), International Studies

2015-16

Beinecke Scholarship

  • Caroline Schmidt (‘17C), Creative Writing

Bobby Jones Fellowship

  • Bryan Reines ('16C), Political Science; Philosophy

Bobby Jones Scholarship

  • Laila Atalla (‘16C), Environmental Sciences; Latin American and Caribbean Studies
  • Hannah Rose Blakeley (‘16C), Interdisciplinary Studies; French
  • Adam Goldstein (‘16B), Business Administration; History
  • Lucky Khambouneheuang (‘16C), Biology

Carnegie Junior Fellows Program

  • Jessica Margolis (‘16C), International Studies

Charles E. Shepard Scholarship

  • Troizel Carr (‘15C), Theater Studies
  • Morika Hensley (‘16C), Environmental Sciences
  • Jerrica Kallio (‘16N), Nursing
  • Remy Landon (‘16C), Environmental Sciences
  • Karishma Mehrotra (‘16C), Journalism; International Studies
  • Madeleine Metz (‘15C), Biology; Classics
  • Erica Sterling (‘15C), History; Psychology
  • Sami Yousif (‘16C), Psychology

Fulbright English Teaching Assistantship

  • Shamara Battle (‘16C), Anthropology & Human Biology (South Korea)
  • Charity Gates (‘16C), International Studies (Senegal)
  • Abigail Holst (‘16C), Chinese Language and Literature; Human Health (Taiwan)
  • Liliana Lim Lam (‘16C), Chinese Language and Literature; Economics (Macau)
  • Ryan Sutherland (‘16C), Biology; Music (Spain)
  • Uma Veerappan (‘16C), Economics; Educational Studies (South Korea)

Fulbright Research/ Study Grant

  • Camilla Schramek  (‘16C), Environmental Sciences; Mathematics and Political Science (Denmark)
  • Emilia Truluck (‘16C), Middle Eastern and South Asian Studies; Women’s, Gender, and Sexuality Studies (Jordan)

Goldwater Scholarship

  • Ethan Alwaise (‘17C), Mathematics

Rhodes Scholarship

Leah Michalove (‘16C), Middle Eastern and South Asian Studies

Sam Bredow Memorial Fund Award

  • Andrew Alter (‘17C), Biology; Political Science
  • Daniel Azizi (‘18C), Business Administration
  • Jessica Nooriel (‘18C), Nursing
  • Becca Sirota (‘18C), Biology

Sonny Carter Scholarship

  • Aman Manji (‘17C), Biology

2014-15

Fulbright English Teaching Assistantship
  • Ellen Chiang (‘15C), Anthropology & Human Biology (Taiwan)
  • Samantha Grayman (‘15C), Anthropology and Middle Eastern and South Asian Studies (Morocco)
  • Simone Khouzam (‘15C), Neuroscience & Behavioral Biology (Italy)
  • Derek Quindry (‘15C), German Studies and Political Science (Germany)

Fulbright Research/ Study Grant

  • William (DJ) Dunn (‘12C), Neuroscience & Behavioral Biology (France, Medical Science)

Gates Cambridge Scholarship

  • Jeania Ree Moore (‘15T), Divinity

German Academic Exchange Study Scholarship (DAAD)

  • Diane Ryu (‘15C), Environmental  Studies and African Studies

Goldwater Scholarship

  • Noam Kantor (‘17C), Mathematics

Humanity in Action - John Lewis Fellowship in Diversity and Civil Rights

  • Lamija Grbic' (‘17C), Philosophy and Sociology
  • Mahamed Omar (‘16C), Economics and Political Science
  • Erica Sterling (‘15C), Psychology and History

Sam Bredow Memorial Fund Award

  • Rachael Leader (‘18B), Business Administration
  • Andrew Alter (‘17C), Biology and Political Science
  • Talia Gilbert (‘16C), Political Science and Sociology
  • Brianna Shporer (‘17B), Business Administration and Sociology

Sonny Carter Scholarship

  • Julie Williamson ('16C), Neuroscience & Behavioral Biology

Bobby Jones Fellowship

  • Irina Lucaciu (‘15C), Neuroscience & Behavioral Biology and Comparative Literature

Bobby Jones Scholarship

  • Kate Cyr (‘15C), International Studies and Middle Eastern and South Asian Studies
  • Peter Habib (‘15C), Middle Eastern and South Asian Studies
  • Nikki (Sara) Stavile (‘15C), English & Creative Writing
  • Kadiata Sy (‘15C), Middle Eastern and South Asian Studies and Political Science (Video profile)

Charles E. Shepard Scholarship

  • Emily Gregg (‘14C), Educational Studies
  • Jana Muschinski (‘15C), Anthropology and Human Biology
  • Kari Leibowitz (‘12C), Psychology
  • Bennett Ostdiek (‘15C), History
  • Caroline Plott (‘15C), Biology
  • Laurie Ann Taylor (‘15C), Music

2013-14

Fulbright English Teaching Assistantship
  • Alizeh Ahmad (‘14C), International Studies; Religion (Malaysia) Profile
  • Meredith Celeste Banks (‘14C), African Studies; Chinese Language and Literature (Taiwan) Profile
  • Paul Bryan Cronan (‘14C), International Studies; Journalism (Malaysia) Profile
  • Christopher Linnan (‘14C), History (Indonesia) Profile
  • Ben Sollenberger (‘14C), History (Turkey)
  • Abigail Weisberger (‘14C), German Studies; Philosophy (Germany)

Fulbright Research/ Study Grant

  • Kari Leibowitz (‘13C), Psychology (Norway)
  • Michal Schatz (‘14C), History (France)

Humanity in Action Fellowship

  • Mia Ozegovic (‘12C), International Studies

Luce Scholarship

  • Kyle Niezgoda (‘14C), Environmental Science; Mathematics

Sam Bredow Memorial Fund Award

  • Amiel Fields-Meyer (‘16C), History
  • Talia Gilbert (‘16C), Political Science; Sociology
  • Ovadia Harary, ('16C), Math & Computer Science
  • Danielle Moskow (‘15C), Neuroscience & Behavioral Biology; Psychology
  • Nicole Rowbotham (‘15C), Biology

Sonny Carter Scholarship

  • Ian Wagner (‘15C), Physics; Mathematics

Bobby Jones Fellowship

  • Stepheni Uh (‘14C), Neuroscience & Behavioral Biology

Bobby Jones Scholarship

  • Lauren Ball (‘14C), Mathematics; Physics and Astronomy
  • Rachel Cawkwell (‘14C), English
  • Blake Mayes (‘14C), Religion
  • Fiona O’Carroll (‘14C), History; French

Charles E. Shepard Scholarship

  • Daleanice Barkins (‘14C), Art History; Sociology
  • Hao Feng (‘14C), Neuroscience & Behavioral Biology; Music
  • Megan Light (‘14C), Anthropology
  • Kira Lou (‘14C), Chemistry
  • Arianna Skibell (‘14C), Psychology & Linguistics
  • Phoebe Minh Tran (‘13C), Biology; Mathematics
  • Ye Yuan (‘14C), Computer Science; Applied Math

2012-13

Fulbright English Teaching Assistantship
  • Robert Cooper (‘13C), German Studies; Music Composition, (Germany)
  • Bradon Harwood (‘12C), International Studies, (Taiwan)
  • Heba El-Hendi (‘13C), Psychology; Sociology, (Morocco)

Fulbright Research/ Study Grant

  • Lucy Anderson (‘13C), Chemistry; Environmental Studies, (India)

Goldwater Scholarship

  • Melanie Zhang (‘13C), Neuroscience & Behavioral Biology; Music

Humanity in Action Fellowship

  • Anna Nelson-Daniel (‘12C), Art History & Visual Arts
  • Perrinh Savang (‘13C), Interdisciplinary Studies; Anthropology (video profile)

Luce Scholarship

  • Nicholas Thompson (‘13C), Music; Biology

Sam Bredow Memorial Fund Award

  • Sam Bobo (‘14B), Business Administration
  • Marlee Madora (‘14C), Neuroscience & Behavioral Biology
  • Hadar Naftalovich (‘15C), Psychology

 Sonny Carter Scholarship

  • Olivia Luz (‘13C), Film Studies

Bobby Jones Fellowship

  • Jacob Murphy (‘13C), History; English

Bobby Jones Scholarship

  • Katherine (Katie) Dickerson (‘13C), Neuroscience & Behavioral Biology; Anthropology & Human Biology
  • Nour El-Kebbi (‘13C), Middle Eastern and South Asian Studies; International Studies
  • Lauren Henrickson (‘13C), Linguistics; Religion
  • Rebecca (Becky) Levitan (‘13C), Classical Studies

Charles E. Shepard Scholarship

  • Desi Gonzalez (‘10C), Art History; Linguistics
  • Chase Jordan (‘10C), Art History
  • Hyeok Hweon Kang (‘13C), History; Music
  • Hannah Kim (‘13C), Philosophy; English
  • Silvia Mejia (‘13C), Religion
  • Mary Micikas (‘13N), Nursing
  • Deborah Schlein (‘13C), Middle Eastern and South Asian Studies
  • Xinhui Wu (‘13C), Applied Mathematics; Physics

2011-12

Beinecke Scholarship

  • Zachary Domach (‘13C), History; Music Profile

Fulbright Enlgish Teaching Assistantship

  • Sarah Coleman (‘12C), Spanish; Music (Spain)
  • John Culnan (‘12C), Spanish; Linguistics (Macau)
  • Max Goldman (‘12C), Psychology; Religion (Thailand)
  • Lucia Lorenz (‘12C), German Studies; Political Science (Germany) Profile; Fall 2014 Newsletter Alumni Feature

Fulbright Research/ Study Grant

  • Eduardo Hazera (‘12C), Music; Biology (Malaysia)
  • Jessica Lambert (‘11C), Middle Eastern and South Asian Studies; French (Morocco)
  • Jessica Wahi (‘12C), Biology; Spanish (Spain) Profile
  • Phoebe Young (‘12C), Chemistry; Biology (Germany)

Gates Cambridge Scholarship

  • Said Saab (‘12C), Neuroscience & Behavioral Biology Profile

Goldwater Scholarship

  • Emma Accorsi (‘13C), Mathematics

Humanity in Action Fellowship

  • William Eye (‘12C), Music; Philosophy
  • Digant Kapoor (‘12C), Economics; International Studies

Luce Scholarship

  • Dana Toy (‘12C), Sociology; Biology

Marshall Scholarship

Sam Bredow Memorial Fund Award

  • Michael Goldberg (‘13C), Spanish
  • Joshua Gerson (‘13C), Economics; Math
  • Marlee Madora (‘12C), Neuroscience & Behavioral Biology

Sonny Carter Scholarship

  • Ann Wolber (‘13C), Biology

2010-11

Fulbright English Teaching Assistantship

  • Taylor Brooks (‘11C), Political Science; Anthropology (Vietnam)
  • Karina Legradi (‘11C), International Studies; Chinese Languages and Literature (Vietnam)
  • Jacqueline Troutman (‘11C), Political Science; German (Germany)
  • Kevin Hatcher (‘11C), French; Linguistics (Morocco)

Fulbright Research/ Study Grant

  • Allison Cohen (‘11C), Asian Studies; Linguistics (China)
  • John Gibson (‘10C), History; French (Switzerland)
  • An Nguyen (‘11C), Environmental Studies; Chinese (Vietnam)
  • Shreyas Sreenath (‘11C), Economics (Bangladesh)

 Goldwater Scholarship

  • Moiez Ali (’12), Biology; French
  • Jonathan Lin (‘12C), Neuroscience & Behavioral Biology; Music Profile

Marshall Scholarship

  • Shivani Jain (‘11C), Sociology Profile

Sam Bredow Memorial Fund Award

  • Leah Dodell (‘13C), Economics
  • Michael Goldberg (‘13C), Spanish
  • Erika Rief (‘13C), Business & Linguistics
  • Alexandra Selby (‘13C), Biology

Sonny Carter Scholarship

  • William Eye (‘12C), Philosophy; Music

Truman Scholarship

2009-2010

Fulbright Research Study Grant

  • Kaitlin Bankieris (‘10C), Neuroscience & Behavioral Biology; Linguistics (UK)
  • Marissa Krimsky (‘10C), Neuroscience & Behavioral Biology; Religion (Nepal)

Gates Cambridge Scholarship

  • Ramone Faith Williams (‘10C), Biology
  • Alexandra Mannerings (Kamins) (‘09C), Biology Profile

Goldwater Scholarship

  • Elaine Oberlick (‘11C), Biology
  • Rachel Reiff (‘12C), Biology; Music

Marshall Scholarship

  • Kathryn Marklein (‘10C), Classics; Anthropology & Human Biology

Sam Bredow Memorial Fund Award

  • Leah Dodell (‘13C), Economics
  • Reina Factor (‘12C), Psychology
  • Stephen Ratner (‘12C), Political Science

Sonny Carter Scholarship

  • Courtney Von Stein (‘11C), Chemistry